Det er i tråd med Norsk melkeråvare sin anbefaling.
Høy fart i melkeproduksjonen
I 2025 ble forholdstallet for kumelk satt til 1,20 – et høyt nivå, med mål om å sikre nok melk til markedet. Prognosene viser en produksjon i 2025 på 1530 millioner liter kumelk.
Høy fart i norsk melkeproduksjon
–Situasjonen var spesiell, med fritak fra overproduksjonsavgift i 2024 og avkortning av melk til pulver samme år. Deretter gikk vi inn i 2025 med et høyt forholdstall, og melkeprodusentene responderte godt på produksjonsmuligheten det ga. Derfor signaliserte vi allerede i april i år at det vil bli behov for mindre melk i 2026, sa Johnny Ødegård, direktør for Norsk melkeråvare da de signaliserte sitt innspill tidligere i november. Les mer om innspillet her
Estimert behov er 1486 millioner liter kumelk i 2026, inkluder en reduksjon i lager. Det gjør at Norsk melkeråvare anbefalte et forholdstall på 1,01 til neste år.
TINE vil følge utviklingen tett, særlig i første halvår, og vurdere om det er behov for justeringer i løpet av året, sier Ødegård.
Økning på geitemelk
For geitemelk er behovet til neste år på 18,2 millioner liter med et forholdstall på 1,00. Det er en økning fra dagens 0,95 og skyldes økt forventet etterspørsel til neste år. – Vi venter ikke at det kommer inn fem prosent mer geitemelk, men etterspørselen øker og det er mer lønnsom bruk for geitemelk nå enn før. Dette er en kjærkommen utvikling for geitebøndene, sa Ødegård.
Landbruks- og matdepartementet har nå fastsatt kvotene i tråd med innspillet.