Hopp til innholdet

Statistikksamling for Ku- og Geitekontrollen 2025

Statistikksamlingen for Ku- og Geitekontrollen for 2025 er klar. Statistikksamlingen viser viktige utviklingstrekk i norsk melkeproduksjon. De historiske oversiktene viser utviklingen i kumelkproduksjonen for de siste 26 årene.

I denne perioden har det skjedd store strukturelle endringer, og både antall produsenter og antall kyr har gått ned, mens besetningsstørrelse og avdrått har gått opp.

Statistikksamling Ku- og Geitekontrollen 2025 kan du åpne og lese ved å klikke her.

Det er fortsatt stor tilslutning til Husdyrkontrollen i Norge, 97prosent av kumelkprodusentene 90 prosent av geitemelkprodusentene er med i Geitekontrollen. I overkant av 60 prosent har tilstrekkelig datagrunnlag til at de er med i statistikkgrunnlaget

I statistikksamlingen inngår også oversikt over produksjonsforhold; fordelingen av besetninger, dyr og melk på båsfjøs og løsdriftsfjøs.