For mens antallet geitebønder har gått ned i Rogaland, har gårdbrukerparet Katrine Østebø og Martin Hansen valgt å satse for fullt.
Lange tradisjoner med geitedrift
De startet med en kvote på 75 tonn og har nå 290 tonn, mest eid, og noe leid.
Geitedrift har lange tradisjoner på denne gården som ligger ved porten til Hunnedalen i Rogaland. Helt siden familien på 1600-tallet fikk kjøpe gården av Kirken, har det blitt drevet med geit her, og paret er nå 11. generasjon på gården.
Selv har de drevet siden 2022, men var aktive i driften også før det.
De har 287 geiter, hvorav 222 som gir melk. Ikke rart de må bygge stort fjøs!
Hver morgen springer geitene glade inn og stiller seg opp; 24 på hver side og blir melket. Altså 48 om gangen.
Det går fort unna, og etter 4 liter i «spannet» og litt snacks til geita, er det nye 48 sin tur.
I det bratte terrenget rundt gården er det ypperlige forhold for geit. De beiter der bare geita kommer til, og bonden kan dyrke gras der jorda er flat.
TINE Ambassadør delte ut TINE-produkter
Vår TINE Ambassadør, Guro Refsti var til stede på fjøsåpningen med flere gode geitemelk-produkter, som alle var veldig populære.
Det er godt vi har bønder som Katrine og Martin. De satser heldigvis videre. Neste prosjekt er to siloer, for å slippe rundballer og plast og slik at geitene kan få enda mer plass.
Bildet: Slik ser driftsbygningen ut nå med nye tilbygg på begge sider. Nytt tankrom er det også bygget.