Nationen har satt søkelys på habilitet hos ledelsen i samvirkene, og i den forbindelse er det også reist spørsmål rundt ledelsens aksjeposter hos en industrikunde.
Som en følge av et tidligere aksjespareprogram for ansatte, har konsernsjef Ann-Beth Freuchen en eierandel på 0,0009 prosent – til en samlet verdi av 1,1 millioner kroner. Konserndirektør Karin Storvik hadde en tilsvarende avtale verdt rundt halvparten av dette.
-De aktuelle aksjepostene er ikke av et omfang som påvirker habiliteten – eller kan brukes til egen vinning i kraft av å være leder i TINE. Det er heller ikke i strid med interne retningslinjer å eie aksjer – ei heller i kundeselskap, så lenge dette er av begrenset omfang. Jeg har med andre ord full tillit til både konsernsjef og øvrig konsernledelse, sier Thune.
-Du satt i ansettelsesutvalget da konsernsjefen ble ansatt. Burde du gjort mer for å kartlegge denne type forhold i forbindelse med ansettelsen?
- Disse avtalene har ikke vært et tema i forbindelse med ansettelsene, men sett i ettertid, burde det vært spurt – og orientert om aksjepostene. Samtidig har en ekstern revisjon utført av PwC, ledet frem til flere endringer, blant annet med hensyn til registrering av interesse. De jobber TINE videre med å implementere, svarer Thune.
Full gjennomgang i 2025
I 2025 hadde PwC, på oppdrag fra styret i TINE, en gjennomgang av forhold som kan gi grunnlag for habilitet- og/eller interessekonflikter. Formålet var å vurdere iboende risiko på området gjennom dataanalyser og stikkprøver, og deretter vurdere om rutinene er tilstrekkelige til å fange opp konflikter.
-I etterkant av PwC- rapporten startet et arbeid med registrering av bi-erverv og eierinteresser i det nye HR-systemet. Dette vil bidra til ytterligere åpenhet og tillit til selskapets håndtering av slike problemstillinger, sier Thune.
Han sier at det fremdeles skal være tillatt for både ledere og ansatte å eie aksjer, men at det skal være full åpenhet rundt slike forhold. Det vil være strenge krav til transparens og deltakelse i forhandlinger og beslutninger der det foreligger eierinteresser eller andre potensielle interessekonflikter.