Hopp til innholdet

Canadas meierisektor med ambisiøse klimamål

Publisert:

(Montreal, Canada) Canadas melkebønder går for netto nullutslipp innen 2050, mens Canadas største meierikonsern jobber for 40 prosent lavere utslipp innen 2030 fra gård og industri.

Hvert år arrangerer Global Dairy Platform og International Milk Promotion Group en internasjonal konferanse der mange av de største meieriaktørene deltar. I mai i år var konferansen lagt til Montreal i Canada. Bærekraft var et av de sentrale temaene, og Canadas og et av verdens største meierikonsern, Saputo, la frem en bærekraftsstrategi som langt på vei jobber langs de samme linjene som TINE.  

39 prosent utslippskutt fra gård 
Saputo håndterer 11 milliarder liter melk i Canada, USA, Argentina, Australia og UK og omsetter for nærmere 130 milliarder kroner.  

-Innen 2030 har vi et mål om å redusere klimagassutslippene i egen virksomhet med nærmere 43 prosent innen 2030 – og redusere utslippene fra gårdene med 39 prosent i samme periode – i samarbeid med melkeprodusentene, opplyste direktør for samfunnsansvar i Saputo, Héléne Morisette.  

I tillegg har Saputo et mål om at all emballasje skal være resirkuler- eller gjenbrukbar innen 2030. Kuttene i industridelen skal i hovedsak skje gjennom overgang til fornybar energi. Og på gårdene handler tiltakene om å optimalisere dyrehelse, avl, fôreffektivitet, gjødselhåndtering – og ta i bruk metanreduserende fôrmidler (som Bovaer).  

Deler målsettingen 
Vincest Rainville, som er direktør for Quebec-avdelingen i Dairy Farmers of Canada – og melkebonde, er glad for at hjemlandet har satt seg ambisiøse klimamål. Selv jobber han mye med å gjøre forbedringer i egen drift på fôr og gjødselssiden – men foreløpig er det få om noen som har tatt i bruk metanreduserende fôrvarer i Canada. Rainville forklarer at dette først og fremt henger sammen med at det per i dag ikke eksisterer incentiver fra myndighetene på dette området.  

-Men jeg opplever at melkebøndene i Canada er opptatt av bærekraft og at vi skal jobbe målrettet med en rekke tiltak fremover, sier Rainville, som driver gård med rundt 120 kyr i et land der gårdene i gjennomsnitt har besetninger på under 110 dyr.  

Bonde Canada

Netto-null 
Dairy Farmers of Canada har ellers satte seg et mål om netto-null klimagassutslipp fra gårdene innen 2050 – men planen bygger på et stegvis forbedringsarbeid der den enkelte bonde har stor grad av fleksibilitet til å velge løsninger tilpasset egen drift. Forskjellen på netto-null utslipp og klimanøytral (det siste begrepet brukes oftere) er at netto-null krever at alle utslipp av klimagasser balanseres ved at tilsvarende mengde fjernes – mens klimanøytral betyr at ingen menneskelig aktivitet bidrar til økt global oppvarming - men tillater at man kompenserer for utslipp andre steder (for eksempel kjøpe kvoter).  

Myndighetene tungt inne 

Myndighetene i Canada har en målsetting om en samlet utslippsreduksjon for landbruket i Canada på mellom 40 og 45 prosent frem mot 2030. Gjennom Sustainable Canadian Agriculture Partnership skal det investeres 3,5 milliarder canadiske dollar for å fremme tiltak i sektoren.  

Mange fellestrekk med Norge 
Melkeproduksjonen i Canada har ellers mange fellestrekk med Norge. Bøndene må ha en kvote for å produsere melk. Prisen på melk er regulert gjennom nasjonale og provinsielle organer (Canadian Dairy Commission - CDC) – og landet har høye tollmurer for å hindre at billig, importert melk destabiliserer markedet. Landet har også mekanismer for lagring av overskuddsprodukter for å holde balanse i markedet. Dette systemet gjør at Canada i stor grad er selvforsynt med meieriprodukter og unngår de store prissvingningene man ofte ser i åpne markeder. 

Relevante lenker

https://globaldairyplatform.com/ 

Saputo | Dairy Products and Cheese 

Welcome to Dairy Farmers of Canada 

Sustainable Canadian Agricultural Partnership - agriculture.canada.ca